Často kladené otázky

Koho se přechod na DVB-T2 týká?

Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 se dotkne více než poloviny českých domácností, které přijímají televizní signál na klasickou pokojovou nebo venkovní anténu, případně společnou televizní anténu (STA). Jednoduše řečeno těch diváků, kteří mají příjem televize zdarma, neplatí žádné poplatky poskytovateli placených televizních služeb (s výjimkou poplatku České televize, který je povinný pro všechny majitele televizních přijímačů).

Jaký přijímač potřebuji?

Potřebujete televizi nebo set top box, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265). Při koupi ho poznáte podle kulaté zlaté samolepky s logem DVB-T2 ověřeno, která signalizuje, že přístroj byl pro příjem nového standardu vysílání úspěšně otestován.

Televize mi při příjmu nehraje?

Obraťte se na prodejce, kde bylo zařízení zakoupeno a kde ho lze reklamovat. Můžete také zavolat servisní firmu, která pomůže s přeladěním a může odstranit případné potíže s příjmem TV signálu.

Seznam proškolených firem

Mám televizi, která DVB-T2/HEVC nepodporuje? Musím kupovat novou televizi?

Můžete si koupit set top box s logem a samolepkou DVB-T2 ověřeno, který bude umět vysílání přijmout. Případně můžete pořídit nový televizor. Ceny set top boxů začínají na 550 Kč.

Mám doma více televizí. Musím mít pro každou televizi zvlášť set top box?

Každá televize musí mít vlastní přijímač/tuner pro DVB-T2. Pokud se starších televizí nechcete zbavovat, je nutné pro každou z nich opatřit samostatný set top box, případně koupit novou televizi s DVB-T2/HEVC tunerem.

Kdy se u nás stávající vysílání vypne?

Jako první se v oblasti zejména středních Čech vypne vysílání České televize, a to na podzim 2019. Vypínání bude v jednotlivých regionech pokračovat do poloviny roku 2020.

Kompletní harmonogram přechodu na DVB-T2

Proč se vůbec na DVB-T2 přechází?

Jde o změnu vynucenou vnějšími okolnostmi, na kterou provozovatelé televizního vysílání a vysílacích sítí neměli žádný vliv a musí se s ní vypořádat. Z jakého důvodu se tedy přechází na DVB-T2? Mobilní operátoři si vymohli uvolnění části vysílacího spektra, které nyní využívá televizní vysílání, pro vlastní služby mobilního internetového připojení. Řešením je přechod na spektrálně efektivnější sytém DVB-T2, který umožní zachovat rozsah a pokrytí TV signálem na dnešní úrovni.

Co je to HbbTV?

Hybridní vysílání HbbTV propojuje svět klasické lineární televize s internetem. Stisknutím červeného tlačítka na ovladači se vám zobrazí prostředí HbbTV s dalším obsahem aniž byste opustili aktuálně sledovaný televizní program. Tato funkce umožňuje přístup do TV archivů, k videím na vyžádání a k internetovým aplikacím. HbbTV funkce je součástí všech TV přijímačů, které prošli CRA certifikací DVBT2overeno a lze ji využít i u některých Set-top boxů. Pokud plánujete nákup nového TV přijímače, doporučujeme se ujistit, že vámi vybraný přijímač službu HbbTv podporuje. S výběrem zařízení pomohou naši partneři společnosti Datart či Alza.

Kontakt

V případě, že máte jakékoliv dotazy týkající se nového standardu televizního vysílání, na které jste nedostali odpověď na těchto stránkách, nebo potřebujete poradit, obraťte se na nás.

V případě, že máte jakékoliv dotazy k televizím nebo set top boxům vybavených DVB-T2 a kodekem H.265, obraťte se na našeho partnera, společnost DATART.

Informace tykající se přechodu na nový standard televizního vysíláni anebo o televizích a set top boxech vybavených DVB-T2 a kodekem H.265, můžete také nalézt u našeho partnera, společnost ALZA.