Tipy a časté dotazy

Koho se přechod na DVB-T2 týká?

Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 se dotkne více než poloviny českých domácností, které přijímají televizní signál na klasickou pokojovou nebo venkovní anténu, případně společnou televizní anténu (STA). Jednoduše řečeno těch diváků, kteří mají příjem televize zdarma, neplatí žádné poplatky poskytovateli placených televizních služeb (s výjimkou poplatku České televize, který je povinný pro všechny majitele televizních přijímačů). Nyní je garantováno, že do roku 2030 nebudou v televizním vysílání žádné další změny.

Proč se vůbec na DVB-T2 přechází?

Jde o změnu vynucenou vnějšími okolnostmi, na kterou provozovatelé televizního vysílání a vysílacích sítí neměli žádný vliv a musí se s ní vypořádat. Z jakého důvodu se tedy přechází na DVB-T2? Mobilní operátoři si vymohli uvolnění části vysílacího spektra, které nyní využívá televizní vysílání, pro vlastní služby mobilního internetového připojení. Řešením je přechod na spektrálně efektivnější sytém DVB-T2, který umožní zachovat rozsah a pokrytí TV signálem na dnešní úrovni.

Kdy se u nás stávající vysílání vypne?

Jako první se v oblasti zejména středních Čech vyplo vysílání České televize, a to na podzim 2019. Vypínání bude v jednotlivých regionech pokračovat do poloviny roku 2020.

Kompletní harmonogram přechodu na DVB-T2

Jaký přijímač potřebuji?

Aby Vám příjem signálu fungoval, potřebujete ve většině případů televizi nebo set top box, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265). V případě, že je již Vaše anténa upravena, doporučujeme Vám zkusit naladit programy. Pokud stanice ČT1, ČT2, ČT Sport, ČT 24, ČT:D a ČT art mají za logem zkratku HD, přijímáte je v DVB-T2. Ostatní televizní stanice v DVB-T2 poznáte podle označení T2 nebo DTV za názvem stanice. Pro kontrolu Vašeho zařízení doporučujeme nahlédnout na náš seznam ověřených zařízení, který je k dispozici na odkazu: dvbt2overeno/overeni. V případě, že Vaše zařízení v seznamu nenajdete, tak je možné nahlédnout do manuálu k tomuto zařízení, zpravidla je ke stažení i online, nebo kontaktovat přímo jeho výrobce. Pokud bude nutné pořídit nové zařízení, konkrétní informace o nabídce a cenách zjistíte přímo v obchodě. Nový přijímač koupíte v kamenných i on-line obchodech s elektronikou. S výběrem zařízení pomohou naši partneři společnosti Datart či Alza.

Mám televizi, která DVB-T2/HEVC nepodporuje? Musím kupovat novou televizi?

Můžete si koupit set top box s logem a samolepkou DVB-T2 ověřeno, který bude umět vysílání přijmout. Případně můžete pořídit nový televizor. Ceny set top boxů začínají na 550 Kč.

Proč není zařízení v seznamu ověřených zařízení?

Mrzí nás, že vaše zařízení není uvedeno v seznamu ověřených zařízení, který neustále rozšiřujeme. Skutečnost, zda je vámi uvedené zařízení vhodné pro příjem signálu, zjistíte v manuálu k zařízení nebo přímo u výrobce. Aby Vám příjem signálu fungoval, potřebujete televizní přijímač (set top box nebo televizi), které umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265).

Mám doma více televizí. Musím mít pro každou televizi zvlášť set top box?

Každá televize musí mít vlastní přijímač/tuner pro DVB-T2. Pokud se starších televizí nechcete zbavovat, je nutné pro každou z nich opatřit samostatný set top box, případně koupit novou televizi s DVB-T2/HEVC tunerem.

Televize mi při příjmu nehraje?

Obraťte se na prodejce, kde bylo zařízení zakoupeno a kde ho lze reklamovat. Můžete také zavolat servisní firmu, která pomůže s přeladěním a může odstranit případné potíže s příjmem TV signálu.

Seznam proškolených firem

Co znamená piktogram objevující se při vysílání stanic ČT?

Piktogram ve vysílacích programech má pouze informační charakter. Informuje diváka o tom, že dojde ke změně a k přechodu z DVB-T na DVB-T2. Vyobrazení piktogramu neznamená, že Vaše zařízení DVB-T2 nepodporuje. Skutečnost, zda je Vaše stávající zařízení pro příjem signálu vhodné, můžete zjistit i v manuálu nebo přímo u výrobce. Aby Vám příjem signálu fungoval, potřebujete televizi nebo set top box, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265). Dále Vám doporučujeme zkusit programy naladit. Pokud stanice ČT1, ČT2, ČT Sport, ČT 24, ČT:D a ČT art mají za logem zkratku HD, přijímáte je v DVB-T2. Ostatní televizní stanice v DVB-T2 poznáte podle označení T2 za názvem stanice. V okamžiku, kdy programy naladíte, jste již na změnu připraveni.

Mám na domě svou anténu. Co je třeba udělat k zachování příjmu TV vysílání?

Zpravidla lze stávající anténu pro příjem nového signálu použít. V případě potíží s příjmem, je vhodné situaci řešit s odbornou firmou, která zajišťuje servis v regionu vašeho bydliště. Odkaz na přehled námi proškolených servisních firem naleznete na stránce: dvbt2overeno/servisy. Dále potřebujete televizi nebo set top box, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265). Konkrétní informace o nabídce zařízení a cenách zjistíte přímo v obchodě. Nový přijímač koupíte v kamenných i on-line obchodech s elektronikou. S výběrem zařízení pomohou i naši partneři společnosti Datart či Alza.

Je pokojová anténa vhodná pro příjem nového vysílání DVB-T2?

Na pokojovou anténu lze zachytit signál z vysílače, avšak příjem takového signálu může být nestabilní. Kvalitu signálu ovlivňují různé faktory jako například pohyb osob po bytě, nebo roztažení a stažení hliníkových žaluzií, počasí apod. Dalším důležitým faktorem je i rušení od ostatních spotřebičů v domácnosti a okolí. Vhodnost použití pokojové antény ve vaší oblasti můžete konzultovat s některým z našich proškolených servisních techniků. Kontakt na techniky ve vašem kraji naleznete pod následujícím odkazem: dvbt2overeno/servisy.

Aby Vám příjem signálu fungoval, potřebujete televizi nebo set top box, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265). Pro kontrolu Vašeho zařízení doporučujeme nahlédnout na náš seznam ověřených zařízení, který je k dispozici na níže uvedeném odkazu: dvbt2overeno/overeni.

Máme společnou televizní anténu (STA). Co je třeba udělat, aby byl zachován příjem TV vysílání?

Na STA je zpravidla nutné provést úpravy, které zajišťuje správce nebo majitel budovy. Je zapotřebí, aby se správce nebo majitel budovy obrátil na servisní firmu, která úpravu antény zajistí. Cenu Vám sdělí konkrétní servisní firma. Odkaz na přehled námi proškolených firem naleznete na stránce: dvbt2overeno/servisy.

STA lze upravit dvěma způsoby. Buď tak, že STA přijme signál DVB-T2, ale je zde nutnost mít zařízení podporující DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265). Další možností pro příjem nového vysílání je, že STA projde potřebnými úpravami, díky kterým moduluje programy jednotlivě a divák nemusí zakoupit vhodný přijímač. Jak je nastavena vaše anténa zjistíte u SVJ, družstva nebo majitele objektu.

V případě, že je již Vaše anténa upravena, doporučujeme Vám zkusit programy naladit. Pokud stanice ČT1, ČT2, ČT Sport, ČT 24, ČT:D a ČT art mají za logem zkratku HD, přijímáte je v DVB-T2. Ostatní televizní stanice v DVB-T2 poznáte podle označení T2 nebo DTV za názvem stanice. V okamžiku, kdy programy naladíte, jste již na změnu připraveni.

Je možné využít pro příjem DVB-T2 televizní kartu / modem do PC?

Takováto televizní karta/modem k PC se nedá instalovat do televizoru, jelikož rozhraní jsou u obou zařízení odlišná, televizor používá dálkový ovladač jako rozhraní zatímco karta k PC potřebuje, aby ji obsluhoval hardware a firmware počítače, čili jedná se o zařízení každé jinak konstruované pro uživatelské ovládání. Aby Vám příjem signálu v televizním přijímači fungoval, potřebujete televizi nebo set top box, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265). Pokud bude nutné pořídit nové zařízení, konkrétní informace o nabídce a cenách zjistíte přímo v obchodě. Nový přijímač koupíte již ve všech kamenných i on-line obchodech s elektronikou.

Je instalace TV přijímače – set-top-boxu (STB) složitá?

Instalaci zvládnete za pomoci manuálu k zařízení. Také se můžete obrátit na prodejce, popřípadě na některé z našich proškolených servisních techniků. Kontakt na techniky ve Vašem kraji naleznete pod následujícím odkazem: dvbt2overeno/servisy.

Bude fungovat obrazová kvalita HD?

Obrazová kvalita závisí na požadavku televizních stanic, které objednávají vysílací služby s konkrétním rozlišením. V současné době vysílá v DVB-T2 v HD pouze Česká televize. Zda budou vysílat i jiné televizní stanice vysílat v HD kvalitě, záleží čistě na jejich rozhodnutí.

Co je to HbbTV?

Hybridní vysílání HbbTV (z angl. Hybrid Broadcast Broadband TV) propojuje svět klasické lineární televize s internetem. Stisknutím červeného tlačítka na ovladači se vám zobrazí prostředí HbbTV s dalším obsahem, aniž byste opustili aktuálně sledovaný televizní program. Tato funkce umožňuje přístup do TV archivů, k videím na vyžádání a k internetovým aplikacím. HbbTV funkce je součástí všech TV přijímačů, které prošli CRA certifikací DVBT2overeno a lze ji využít i u některých set top boxů. Pokud plánujete nákup nového TV přijímače, doporučujeme se ujistit, že vámi vybraný přijímač službu HbbTV podporuje (tzn. TV přijímač přijme signál DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265), připojí se k internetu a bude vybaven funkcí HbbTV.

Pro kontrolu vašeho zařízení doporučujeme nahlédnout na náš seznam ověřených zařízení, který je k dispozici na odkazu: dvbt2overeno/overeni. V případě, že Vaši televizi v seznamu nenajdete, je možné nahlédnout do manuálu, zpravidla je ke stažení i online, nebo kontaktovat přímo výrobce. Pokud není váš televizní přijímač vybaven pro příjem nového signálu, je zapotřebí dokoupit set top box, který bude vybaven funkcí HbbTV a DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265) a zároveň umožní připojení k internetu. Výběr vhodného zařízení, které nabídne veškeré vámi požadované funkce, doporučujeme konzultovat přímo v obchodě. Nový přijímač koupíte v kamenných i on-line obchodech s elektronikou. S výběrem zařízení pomohou i naši partneři společnosti Datart či Alza. Dovolujeme si vás informovat, že dražší set top boxy, se blíží ceně nových televizorů, které podporují vysílání DVB-T2 a zároveň disponují funkcí HbbTV.

Proč může docházet k problémům s příjmem DVB-T2, i když byl příjem DVB-T dříve bezproblémový?

Sítě DVB-T2 jsou nastaveny tak, aby jim stačila stejná úroveň signálu, která stačila i pro příjem DVB-T, obecně by tak měl příjem fungovat při stejné kvalitě signálu, která zajistila bezchybný příjem DVB-T. Z důvodu zúžení vysílacího pásma pro televizní vysílání, jehož část po celoevropské dohodě připadne novým mobilním internetovým sítím 5G, bylo ale nutné využít pro vysílání jiné vysílací kanály, než se využívaly doposud, a zároveň spustit rozsáhlejší jedno frekvenční sítě (více vysílačů vysílá na stejné frekvenci). To může v některých oblastech způsobit problémy s TV příjmem z důvodu mnohačetných odrazů signálů, obvykle od okolního kopcovitého terénu, zejména pokud jsou využity méně směrové nebo méně kvalitní přijímací antény.

Jak lze problémy s příjmem řešit?

V naprosté většině případů jsou komplikace řešitelné kvalitnější přijímací anténou nebo úpravou jejího nasměrování. Je třeba kontaktovat odbornou firmu, která se instalacemi antén zabývá, aby signál v místě proměřila a buď rovnou anténu upravila, anebo navrhla řešení. Proškolené servisní firmy jsou uvedeny zde na webu v záložce Servisní firmy. Zásadní je využívat vždy kvalitní venkovní antény renomovaných značek, nevyužívat různé aktivní antény s vestavěným zesilovačem a podobně. Vhodnou anténu nejlépe doporučí odborník na základě měření v místě, jaké antény vybírat se pak zájemce dočte i na odborných webech věnujících se televiznímu příjmu, například televizniweb.cz.

Proč dochází k výpadkům signálu, kostičkování obrazu?

V každé lokalitě jsou specifické příjmové podmínky TV signálu, mnohdy záleží na odrazech od okolní krajiny nebo zástavby, příjem signálu ovlivňuje i počasí, špatně nastavená anténa, kabeláže, rozbočovače a další. Anténní systém a jeho příjmové podmínky nelze bez potřebných měřících přístrojů adekvátně diagnostikovat. Situaci Vám doporučujeme konzultovat s některým z našich proškolených servisních techniků. Kontakt na techniky ve Vašem kraji naleznete pod následujícím odkazem: dvbt2overeno/servisy.

Jsou rozdíly v kvalitě přijímačů a může být nekvalitní příjem daný i televizí/set-top-boxem?

V citlivosti televizních přijímačů a set-top-boxů a jejich schopnosti zpravovat zpracovat signál mohou být rozdíly a dle zkušeností servisních techniků mají některé televize a set-top-boxy problémy s příjmem slabého nebo odraženého signálu. Mnohdy se tak může stát, že i když odborník s měřicím přístrojem upraví anténu tak, aby byl signál co nejlepší a dle naměřených parametrů by s příjmem neměl být problém, nekvalitní přijímač v televizi nebo set-top-boxu si se signálem přesto neporadí, zatímco jiná televize nebo set-top-box za stejných podmínek funguje bez problémů. Tento problém se bohužel týká i některých renomovaných značek televizních přijímačů. Při koupi televize nebo set-top-boxu lze proto doporučit, aby se divák informoval i o zkušenostech s kvalitou příjmu na daný přístroj/značku. Informace lze najít na webu televizniweb.cz.

Může mít na příjem televize vliv i počasí?

V některých oblastech, zejména v podzimních a zimních měsících, mohou (typicky za inverze) vzniknout výrazně zlepšené podmínky pro šíření elektromagnetických vln na dlouhé vzdálenosti. V takové chvíli lze například v Praze zachytit i švýcarské nebo dánské televizní vysílače, které mohou rušit příjem místních signálů. Toto rušení občas ovlivňovalo i příjem DVB-T vysílání a může se stát i během příjmu rozhlasového FM vysílání. V zúženém pásmu, kde DVB-T2 vysílá, je pravděpodobnost rušení vyšší, protože vysílače častěji využívají stejné kanály. V případě velmi silné inverze může dojít k rušení bez ohledu na to, zda je anténa provedena kvalitně a za běžných podmínek je příjem naprosto bezproblémový. Rušení televizního příjmu může obvykle trvat několik hodin.

Další informace k příjmu televizního vysílání naleznete na webu digistranky.cz

Kontakt

V případě, že máte jakékoliv dotazy týkající se nového standardu televizního vysílání, na které jste nedostali odpověď na těchto stránkách, nebo potřebujete poradit, obraťte se na nás.

V případě, že máte jakékoliv dotazy k televizím nebo set top boxům vybavených DVB-T2 a kodekem H.265, obraťte se na našeho partnera, společnost DATART.

Informace tykající se přechodu na nový standard televizního vysíláni anebo o televizích a set top boxech vybavených DVB-T2 a kodekem H.265, můžete také nalézt u našeho partnera, společnost ALZA.